Varrógéppel varrni nem nehéz, csak egy pici gyakorlás kell hozzá. Ezt a bejegyzést azoknak írom, akik még nem varrtak varrógéppel és az jár a fejükben, hogy vajon miként kezdjenek hozzá.
A cérna befűzésé gépenként más, egyszerűen kövesd a használatiban a befűzés lépeseit. Többnyire a cérna útvonalát mutató ábrát a varrógépen is feltüntetik, így lehet, hogy a használatit elő sem kell keresni.
Első nekifutásra, textil helyett fénymásolópapírt ajánlok. Próbálj egyenesen varrni, használd mindkét kezedet a lap irányításához. Gyakorlásképpen varrj a lap szélével párhuzamosan.
Hogy ne bomoljon ki a varrás, elerősítjük. Lényegében 2-4 öltés, előre, hátra, majd újra előre. Keresd meg a varrásirány-fordító kart, és mikor elkezdesz varrni illetve, befejezed, használd a kart. Mikor már jól megy az egyenes varrás (min 5-6 sor), próbáld ki az íveket. Az ívek fontosak. Egy ruha elkészítésénél jelentős az íves varrások száma (pl.: nyakkivágás, karkivágás).
A papír után áttérhetsz a textilre. Az anyagok a papírhoz képest eléggé különbözőek, rugalmasak, nincs tartásuk, nehezebb velük dolgozni. Kezdetben próbáld kerülni az elasztikus anyagokat. Inkább a pamutvászon vagy farmer anyag jó gyakorlásra.
A mintaválasztó tárcsán láthatod, a választható öltésmintákat. Mindet érdemes kipróbálni. :)
Az egyenes öltésen kívül a cikcakkot használjuk legtöbbet. Többnyire szabadon állítható az öltések hossza és sűrűsége. Tisztázáshoz gyakran használjuk a cikkcakk öltést. Eldolgozzuk az anyag széleit, hogy ne tudjon foszlani, a varrás tartós maradjon, mosás után is.
A nagyon egyszerű darabok elkészítést már egy ilyen pici gyakorlás után meg lehet próbálni. Például készíts asztalterítőt.
Asztalterítő lépései:
- Mérd le az asztalt, + minden oldalhoz adj 10-15 cm. Kapsz egy téglalapot. Vegyél hozzá vásznat (kevert szálas vagy műszálas is jó), és szín azonos cérnát. Azért válassz azonos színű cérnát, mert ha nem lesz töklétes egyenes a varrás, nem gond, hiszen nem látszik a cérna, ha megegyezik a vászon színével.
- Szabd ki a téglalapot.
- Mind a 4 oldalánál hajtsd vissza 1 cm-t, aztán megint 1 cm-t, gombostűvel tűzd le. A biztonság kedvéért érdemes rávasalni, akkor lesz szép.
- Varrd le a behajtogatott szélt, minél közelebb a hajtáshoz. Azért varrunk közel a hajtás nyitott széléhez, hogy mosáskor minél kevesebb szösz rakodjon le. (ne engedjük be a szöszöket)
- Vasald le a kész munkát. Ha nem teljesen tökéletes, a gőzölés sokat segít.
Remélem segítettem, és bátran nekifogsz a varrásnak. :)