Ezt a húzózár-bevarrási módot úgy ismertetem, ahogy tanítják. Azt gondolom, nem véletlenül tanítják így jó pár éve. Tehát nézzük a bevált módszert. :)
Szabásvonalba helyezett húzózárról van szó, vagyis kettő darab anyag közé varrjuk a cipzárt. (pl.: szoknya hátközép)
Műveleti sorrend lépési:
0) Alkatrészek kiszabása: Ha szoknyába varrnád a cipzárt, akkor először szabd ki a szoknyát. Viszont ha csak a cipzár bevarrását szeretnéd elsajátítani, elég 2 db téglalapot kiszabni. Legyen nagyobb a téglalapod a cipzárnál nagyjából 10 cm-rel.
1) Közbélés bevasalása: Szabj ki 2 db téglalapot a közbélésből és vasald az alapanyag fonák oldalra, saroktól kezdve (ahova a cipzárt varrni fogod).
A kiszabott közbélés hossza megegyezik a húzózár hosszával, a szélessége a cipzár szélességének a fele + a varrásszélesség (nálam: szélesség 1,5 + 1,5 = 3 cm, magasság 22 cm).
Nem akarok nagyon kitérni a közbélésre. Méteráru boltban árulják, egyik fele ragad, a ragasztós fele érdesebb felületű, a ragasztó hőre olvad, vagyis vasalni kell. Ne gőzöld, nem víz kell neki, csak hő.
2) Tisztázás: Fogjuk a 2 darab anyagot és szegővarrattal eldolgozzuk. Lockkal lenne jó, de cikcakk is megfelelő.
3) Szabásvonal összevarrása: Nálam a varrásszélesség 1,5 cm. Jelöld be, a varrásvonalat. A varrásvonalon jelöld a cipzár hosszát (a húzózárnál, csak a hasznos résszel számolj, a végszemre nem szeretnénk rávarrni, eltörik a tű). Nagy öltéssel varrunk a húzózár vége jelölésig, normál öltéshosszra váltunk, elerősítünk (jelölés után van az erősítés!), és végigvarrjuk a maradék részt.
4) Szétvasalás, bontás: Gőzölhetjük is. Rendesen vasald le, mert a cipzár helyén vissza kell bontani egészen az erősítésig.
5) Húzózár rögzítése: A cipzárt helyezd a kialakított nyílás alá. Az anyag fonák oldala érintkezik a húzózár szín oldalával. A cipzárt rögzítsd gombostűvel, úgy hogy a húzózár fogazata becsukott állapotban nem látszódhat. Ki hogy rögzíti, változó, a lényeg, hogy ne mozduljon el. Én letűzöm gombostűvel, majd fércelem és a gombostűt kiveszem. Ellenőrzőm, hogy összehúzva, a cipzár felett összeér a két anyag. Ha rendben van, levarrom.
6) Húzózár bevarrása: Színoldalról tűzd, jobb oldallal kezd, a nyílás végénél fordítsd az anyagot balra (számold, hogy hány öltést varrsz a szabásvonalig, hogy szimmetrikus legyen, pont ennyi öltéssel varrj tovább), aztán megint fordíts 90 fokot, hogy a cipzár másik oldalát is levarrd.
Varrás közben több mindenre kell figyelni.
Ne varrj rá a cipzár végszemére. Már a rögzítésnél vedd figyelembe, hogy fordulásnál felette kell varrnod.
Varrás közben, hullámossá válhat az anyag. Ez azért van, mert a felső és alsó anyag továbbítása nincs szinkronban (férceléssel kiküszöbölhető). Sajnos ilyenkor bontani kell, és újra nekifogni.
Végül akkor igazán szép, ha szimmetrikus. A szembetűzést úgy kell elkészíteni, hogy a varrás párhuzamos legyen, és egyenlő távolságra kerüljön a szabásvonal mindkét oldalán. Ez nem biztos, hogy sikerül elsőre. Használj szín azonos cérnát, ha picikét eltértél a szimmetriától. A következő pontosabb lesz. :)
Készítettem képet is, hátha így érthetőbb a szöveges leírás.