Ahhoz, hogy a varrás szép legyen, mindenképp be kell állítani a szálfeszességet. Az alsó és felső szál feszessége külön-külön állítható. Az alsó szálat a bobin-on található apró csavarral lehet változtatni, míg a felső szál feszességét számozott tárcsával állíthatjuk.
Ha új gépet vettél, ne kezd el csavargatni! Szinte biztos, hogy tökéletesen be van állítva, közepes vastagságú anyagra. Csak próbáld ki, vagyis készíts próba varrást 2 réteg anyagból, és gyönyörködj benne, hogy milyen szépen varr.
Rendben, ha mégsem szép, mielőtt elkezdenéd a szálfeszítő tárcsát tekergetni, ellenőrizd, hogy biztos jól van-e befűzve. A cérna útvonalának ábrája általában fel van tüntetve a varrógépen, ha nincs, akkor nézd meg a használati útmutatóban.
Szálfeszesség
Helyes feszítés esetén az öltések összekapcsolódása pontosan félúton, az anyagrétegek között jön létre. Nem látszik a varrás egyik oldalán sem a mindkét cérnaszál. Az öltések hosszúsága és szorossága a varrás mindkét oldalán teljesen egyforma lesz. Az anyag nem ráncolódok, nem gyűrődik. Tehát ez az elérendő cél, ha nem ezt látod, be kell állítanod.
A színoldalon varrunk. Amit látunk varrás közben az a felső szál. Ha bizonytalan vagy, válasz különböző színeket felső és alsó szálnak, így próbavarrás után könnyen eldöntheted melyik a felső és melyik az alsó szál. Lehetőleg csak a felső szál feszességét állítjuk (ha tényleg nem járnánk sikerrel, csak akkor nyulunk az alsó szálhoz).
Ha túl feszes: az anyag ráncolódni fog, a tű könnyebben eltörik, a cérna elszakadhat. az öltések összekapcsolódása a felső anyagréteghez közelebb jönnek létre (látjuk nemcsak a felső, hanem az alsó szálat is) Lazítani kell a szálfeszességen. (feszítés csökkentése = kisebb szám beállítása) Nem tudod egy gombnyomással visszahozni az eredeti beállításokat, ezért mielőtt a tárcsát eltekered, írd fel, hogy hányason áll. (Például vezetheted egy füzetben, hogy milyen anyagot, milyen szálfeszességgel, milyen tűvel varrtál, így a legközelebbi beállításnál időt spórolsz.)
Gyenge szálfeszesség. A varrás laza lesz, feleslegesen hosszabb a cérna, mint amire szükség van. Az öltések hossza egyenetlenné válik, kihagyások is előfordulhatnak, az anyagot beránthatja a gép. Feszesebbre kell állítani a szálat. (nagyobb feszítés = nagyobb szám beállítása)
A szálfeszesség függ az anyagtól, így azt javaslom, hogy a munka megkezdése előtt vagy másik méterárura váltáskor készíts próbavarrást. A szálfeszességet egyenes öltésen szoktuk vizsgálni, és a beállítás után a többi öltés mintának is szépnek kell lennie. De azért essen szó a cikkcakk öltésről is, hiszen ez a második leggyakrabban használt öltés.
Cikcakkvarrás során, ha helyes a feszítés, az anyag nem ráncolódik, az öltések laposak. A varráson a szálak összekapcsolódása mindig az öltések sarkán, a textilrétegek között félúton jön létre.
Most mondhatod, hogy az alsó szálat kihagytam. Rendben. Az orsót tedd a helyére. Mikor benne van a bobin-ba, a kilógó szálat finoman húzd. Ha nehéz húzni, vagy túl könnyen húzható, az apró csavaron kell állítani (szorosabbra, vagy lazábbra).
Nem jellemező, hogy az alsó szál feszességét állítgatnánk, annyira nem, hogy ha kezedbe veszel, egy napjainkban gyártott háztartási varrógép használati utasítását, egy sort sem fogsz találni az alsó szál feszességének beállításáról. Vagyis nem minden gépen lehet állítani, és vannak gépek, amikhez nem használunk bobin-t sem, csak egyszerűen az orsót a helyére kell tenni, a cérnát a befűzésnek megfelelően el kell vezetni és már varrhatunk is.
Próbáltam egyszerűen és érthetően fogalmazni. Persze, ha úgy érzitek, javítani kell a bejegyzésen, nyugodtan szóljatok. Jó varrást :)